Samodzielne programowanie robotów – od czego zacząć?

  • Post author:

Programowanie robotów to niezwykle fascynująca część ekonomicznej automatyzacji. Z tego artykułu dowiecie się, jak samodzielnie programować roboty. Czy można to zrobić bez specjalistycznej wiedzy? Co dzieje się podczas automatyzacji i programowania offline?

BEZPŁATNE SZKOLENIE ONLINE

Już w środę, 30 listopada, poznasz specjalne rozwiązania z konfiguratorem stolików liniowych drylin® SHT. Nasz specjalista, Radosław Sobociński pokaże, jak samodzielnie wygenerować model i rysunek techniczny.

🔶 Kiedy: 30 listopada, godzina 11:00
🔶 Gdzie: MS Teams
🔶 Czas trwania: około 1 h

Nie zwlekaj i zarezerwuj miejsce na spotkaniu.

Programowanie robotów – zalety programowania offline

programowanie robotów

Zanim przejdziesz do właściwego sterowania robotem, możesz zacząć od zdefiniowania sekwencji ruchów robota za pomocą programowania offline.

Programowanie offline jest procedurą symulacji sekwencji ruchów bez bezpośredniego połączenia z rzeczywistym robotem. Wszystkie operacje wyświetlają się na ekranie monitora za pomocą interfejsu 3D. Aby przenieść napisany program do rzeczywistego robota, można użyć systemu sterowania.

Dzięki tej funkcjonalności, możliwe jest skonfigurowanie procesu automatyzacji bez zatrzymywania produkcji. Wszystkie, zaprogramowane w trybie offline, ruchy robota możemy później zaimplementować w rzeczywistym robocie.

samodzielne programowanie robotów

Programowanie, komendy, kinematyka robotów – co musisz wiedzieć

Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz do programowania, jest komputer z systemem Windows 10. Powinieneś mieć pewne doświadczenie z zakresu programowania, aby znać różne typy komend. Jeśli jednak tej wiedzy Ci brak, warto skorzystać z naszego wsparcia oraz zapoznać z kanałem na platformie YouTube, gdzie umieszczanie są między innymi poradniki dotyczące programowania. Programista powinien również rozumieć pojęcie układu współrzędnych kartezjańskich X, Y i Z, aby zrozumieć kierunek, w którym porusza się robot. Pozwoli to uniknąć komunikatów o błędach programu i kolizji.

Programowanie robotów – Twoje pierwsze kroki

Po zdobyciu fachowej wiedzy możesz rozpocząć programowanie. Funkcja uczenia sprawia, że programowanie robota jest bardzo łatwe, nawet bez połączenia z robotem.

Musisz ręcznie przesunąć robota do żądanej pozycji i zdefiniować sposób, w jaki ma się on do niej dostać. Proces ten jest powtarzany do momentu utworzenia pożądanego profilu ruchu. Profil ten może być następnie zapisany i załadowany.

Teraz dochodzimy do interfejsu Ethernet, dzięki któremu program napisany offline możesz przenieść do fizycznego robota. Po uruchomieniu i referencji pozycji zerowej robota, możesz natychmiast przenieść program utworzony w trybie offline do fizycznego robota i uruchomić go.

Idealne wprowadzenie do automatyzacji z oprogramowaniem igus® Robot Control

Przyjazne dla użytkownika oprogramowanie igus® Robot Control z systemem sterowania jest idealnym, kompleksowym pakietem, jeśli chcesz samodzielnie programować swoje roboty. System sterowania mogą używać zarówno początkujący, jak i zaawansowani użytkownicy i jest odpowiedni zarówno dla przegubowych ramion robotycznych, robotów delta, jak i robotów kartezjańskich.

Oprogramowanie oferuje przyjazną dla użytkownika sposób programowania poleceń, takich jak ruchy pojedynczych osi/przegubów lub ruchy wzdłuż linii, w których wszystkie osie/przeguby mogą poruszać się jednocześnie. Interfejs Ethernet zapewnia szybkie połączenie pomiędzy robotem a oprogramowaniem. Oprogramowanie pozwala na łatwe referowanie robota, przemieszczanie i programowanie. Polecenia takie jak if-then-else, pętla oraz cyfrowe I/O mogą być programowane bezpośrednio z poziomu interfejsu aplikacji. Wstępnie skonfigurowane chwytaki i kamery znacznie ułatwiają wdrażanie aplikacji.

Fot. Oprogramowanie igus® Robot Control dla różnych kinematyk

Pobierz bezpłatnie oprogramowanie igus® Robot Control

Aby umożliwić użytkownikom wcześniejsze określenie, który robot najlepiej nadaje się do ich aplikacji, oferujemy oprogramowanie igus® Robot Control. Służy ono do symulacji i programowania wszystkich robotów igus®.

„Jako firma zajmująca się inżynierią mechaniczną jesteśmy bardzo dobrze zaznajomieni z różnymi typami kinematyk. Kolejnym, logicznym dla nas krokiem, było opracowanie odpowiednio prostego i intuicyjnego systemu sterowania robotami” – mówi Alexander Mühlens, Szef Działu Automatyki igus®. To, co jest w tej ofercie szczególnego to fakt, że oprogramowanie igus® Robot Control jest dostępne online, bezpłatnie i nie wymaga licencji.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!

Jeśli masz pytania dotyczące systemu sterowania robotami igus® Robot Control, skontaktuj się z Radosławem Sobocińskim (rsobocinski@igus.net). Radek rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i wesprze w pierwszych krokach samodzielnego programowania robotów.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Gabriel VD

    Bardzo fajny wpis, widziałem ostatnio podobne artykuły i ten się wyróżnia na tle innych oraz jest wart uwagi. Konkretnie objaśniony temat. Bardzo przyjemnie się go czyta. Czekam na takich więcej 🙂

Dodaj komentarz