Pliki do druku 3D. Po co konwertować format pliku z STP na STL?

  • Post author:

Do przetwarzania w druku 3D muszą być dostępne odpowiednie pliki do druku 3D – pliki STL. Można je utworzyć bezpośrednio w programie CAD lub przekonwertować z istniejących plików CAD.

Pliki do druku 3D – dokładność konwersji

Konwersja danych STP na STL może powodować niedokładności w zakresie setnych części, co jest konsekwencją stosowania różnych rodzajów mapowania powierzchni.

Format STP wykorzystuje algorytm danych, który przedstawia dane bardziej szczegółowo niż format STL. Wynika to, z przekształcenia powierzchni w rodzaj siatki trójkątów, co upraszcza przedstawienie kształtu w formacie STL. Dlatego im niższa rozdzielczość, tym większe odchylenia. Gdy mamy do czynienia z większą rozdzielczością, tym większe stają się dane, w wyniku czego mogą one zostać nieprawidłowo przetworzone.

Jeśli dopiero rozpoczynasz pracę z drukiem 3D, z pewnością powinieneś zasięgnąć rady u specjalisty. Wielu dostawców druku 3D oferuje odpowiednie usługi i pomaga w tworzeniu lub konwersji danych CAD.


Diagramy pokazują konwersję z STP do STL z góry na dół, wraz ze wzrostem rozdzielczości. Rozdzielczość należy wybrać w zależności od złożoności i wielkości komponentu. W tym przykładzie dwie średnie rozdzielczości byłyby wystarczające do wydrukowania tego komponentu.

←  Wszystkie tematy

Dodaj komentarz