Przegląd aplikacji – KUKA Roboter GmbH

Post navigation

Odwiedzając firmę KUKA Roboter GmbH, byliśmy w obecności prawdziwego pioniera w dziedzinie robotów i automatyki. Firma z Augsburga opracowała FAMULUS, swojego pierwszego robota przemysłowego z 6 osiami napędzanymi elektromechanicznie już w 1973 roku. W 1996 odznaczył się w historii możliwością sterowania opartego na komputerze. Dzisiaj, KUKA Roboter produkuje i sprzedaje rozwiązania automatyki przemysłowej między innymi dla branży samochodowej, medycznej, solarnej, obrabiarek i przemysłu lotniczego.

Robot rozszerza swoje miejsce pracy dzięki ruchu liniowemu.

Od wielu lat, KUKA darzy zaufaniem e-prowadniki igus® wykorzystywane przy ruchu liniowym. Faktem jest, że są one wytrzymałe i niezawodne, jednak to nie było głównym powodem ich zastosowania. Hans Brix, odpowiedzialny za ruch liniowy, mówi że e-prowadniki igus® mają wyjątkową długość samonośną, co pozwala na możliwie największy zakres ruchu robota.

Na początku KUKA wykorzystywał konstrukcję nośną, jednak przy odpowiedniej długości samonośnej e-prowadnika, rynny nie są już potrzebne. W rezultacie konstrukcja jest bardziej kompaktowa i można zaoszczędzić trochę miejsca.

Porównanie dwóch systemów: na zdjęciu po lewej prowadzenie w rynnach prowadzących, a po prawej e-prowadnik przymocowany do struktury robota, co pozwala zaoszczędzić miejsce i zredukować koszty.

igus® zwykle dostarcza gotowe systemy e-prowadnika kablowego z przewodami jako kompletne jednostki readychain® gotowe do szybkiego montażu na maszynie. Firma KUKA zawsze stosuje własne przewody w e-prowadnikach od igus® i umieszcza je samodzielnie, takie rozwiązanie jest oczywiście również możliwe.

Pracownicy KUKA i załoga “iglidur® on tour”. Szaliki igus® zapewniają trwałe ciepło.

Chcielibyśmy podziękować pracownikom firmy KUKA Roboter GmbH za ich życzliwe przyjęcie, a w szczególności Hans Brix za udzielenie nam wywiadu.

Pozdrawiamy,
igus® i załoga “iglidur® on tour”.